Bezpieczeństwo epidemiologiczne

Przepływowe lampy bakteriobójcze

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu w każdym pomieszczeniu zamontowaliśmy dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV-C – funkcja I), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania – funkcja II).
Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach serii NBV. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite. Obie funkcje są niezależne.

Dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C odbywa się w lampach przepływowych wewnątrz komory dezynfekcyjnej. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator – po przejściu przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia trafia do komory dezynfekcyjnej. Natężenie promieniowania UV-C i czas przebywania powietrza wewnątrz komory są tak dobrane, że powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów.
Wartość przepływu powietrza przez lampę stanowi kompromis między możliwością dezynfekcji jak największej ilości powietrza w jednostce czasu a skutecznością niszczenia drobnoustrojów w komorze dezynfekcyjnej. Należy zwrócić również uwagę, że wymuszony przepływ powietrza powoduje jego łagodny obieg w pomieszczeniu (dzięki czemu dezynfekowane jest powietrze w całym pomieszczeniu).

Dwufunkcyjność tego urządzenia wynika z tego, że konstrukcja tej lampy oparta jest o dwa promienniki. Model zewnętrzny skutecznie dezaktywuje bakterie, wirusy i grzby w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa. Podczas obecności personelu i klientów czy też chorych można uruchamiać wyłącznie promienniki wewnętrzne, które co prawda emitują promieniowanie o długości fali 253 nm, ale nie wydostaje się ono na zewnątrz. Jest więc zupełnie bezpieczne dla człowieka. O sprawności systemu wewnętrznej dezynfekcji powietrza decyduje wentylator, dzięki któremu możliwy jest obieg powietrza przez lampę bakteriobójczą.
Urządzając gabinet lub inne pomieszczenie, w którym każdego dnia będzie przebywało wiele osób, należy zadbać o czystość mikrobiologiczną. Odpowiedni poziom sterylności zapewniają bakteriobójcze przepływowe lampy dwufunkcyjne.
Zachowanie czystości mikrobiologicznej jest warunkiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania gabinetu. Lampy są całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Skuteczność lamp bakteriobójczych potwierdza Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.

Produkowany przez Firmę Ultraviol sprzęt medyczny wytwarzany jest zgodnie z aktualna ustawą o wyrobach medycznych – spełnia wymagania Dyrektywy 93/42/EEC (ze zmianami Dyrektywy 2007/47/EC), Dyrektywy 2004/108/WE, normy PN-EN 606011 dotyczącej bezpieczeństwa wyrobów medycznych oraz Normy PN-EN 6060112 dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznej. Potwierdzeniem, że Firma UltraViol spełnia najwyższe wymagania stawiane producentom sprzętu medycznego jest uzyskanie przez nią certyfikatów zgodności posiadanego systemu zarządzania jakością z Normą EN ISO 9001: 2008 oraz EN ISO 13485: 2012 dotyczacą wyrobów medycznych, wydanych przez TŰV NORD CERT GmbH w Essen (Niemcy).

Korzyści stosowania lamp bakteriobójczych:

– nieodwracalnie niszczą bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy znajdujące się w powietrzu,
– intensywnie dezynfekują powietrze w obecności ludzi w pomieszczeniu – lampy przepływowe NBVE
– poprawiają jakość wdychanego powietrza,
– tworzą rodzaj bariery, skutecznie zabezpieczając przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się zakażeń,
– obniżają konieczność stosowania środków chemicznych, nie powodują żadnego skażenia

Więcej czytaj tutaj >

Wentylacja

W trosce o bezpieczeństwo personelu i pacjentów zastosowano odciągi stanowiskowe nad unitami dentystycznymi aby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się po gabinecie cząsteczek aerozolu wodnego związanego z zabiegami dentystycznymi w jamie ustnej pacjenta.

Sanifikacja

W trosce o naszych klientów – sanifikujemy nasze gabinety wykorzystując system Sanifikacji eliminujący wirusy i bakterie z nawierzchni, oczyszczający także powietrze od PM10 i PM2, 5. Innowacyjny SYSTEM z Expodomus w pierwszych gabinetach stomatologicznych w Polsce!

Zdecydowaliśmy się pomalować gabinety specjalną farbą fotokatalityczą.
Działanie światła powoduje reakcję fotokataliczną. Produkt nabiera wysokich właściwości samoczyszczących, bakteriostatycznych i bakteriobójczych (zwalcza wirusy i bakterie) oraz dezynfekujących (eliminuje pleśnie i grzyby).

Farbę fotokatalityczną PF10 wyprodukowano na bazie składników mineralnych z dodatkiem czynnika aktywującego TX Active® by Italcementi.
Specyficzne cechy farby aktywowane są pod wpływem naświetlenia naturalnym lub sztucznym światłem (promieniowanie UV). Działanie światła wywołuje reakcję fotokatalityczną. Produkt nabiera wysokich właściwości samoczyszczących (NOx, SOx), bakteriostatycznych i bakteriobójczych (zwalcza wirusy i bakterie) oraz dezynfekujących (eliminuje pleśnie i grzyby).
Farba usuwa przykre zapachy. Produkt jest bardzo trwały, charakteryzuje się dużą odpornością na starzenie. Produkt korzystnie wpływa na poprawę estetyki powierzchni zapobiegając ich zabrudzeniu i eliminując przyczepność wszystkich zanieczyszczeń (efekt samoczyszczący). Dzięki zastosowaniu specjalnej formuły TX ACTIV farba jest ekologiczna i bezpieczna. Nie posiada rozpuszczalników oraz jest wolna od lotnych związków organicznych (VOC)

Sterylizacja i zdrowie pacjenta

  • Posiadamy dwa autoklawy do sterylizacji narzędzi stomatologicznych
  • Wykonywane są regularne testy sterylizacji
  • Do każdego zabiegu stosowane są sterylne końcówki stomatologiczne
  • Wszystkie zabiegi wykonywane są w rękawiczkach
  • Sprzęt i gabinet są dezynfekowane przed każdym pacjentem

Certyfikaty i materiały informacyjne

Certyfikat PF10 (PDF)
Wyniki badań skuteczności lamp NBVE (PDF)
Lampy NBVE - ulotka informacyjna (PDF)